Při četbě 43. čísla časopisu TÝDEN ze 14. října 2019 jsem si toho všiml. Agrofert dlouhodobě investuje do toho, aby prasata prožila co nejkvalitnější život. Tato zpráva mě zaujala. Jak chce tato firma zlepšovat život sviním v České republice? A tak jsem si se zájmem celý rozhovor s paní Simonou Sokolovou, členkou představenstva holdingu Agrofert, přečetl.

 images

 

 Hned v úvodu jsem se dozvěděl, o co jde. Cituji: „…znamená to, že zvětšujeme plochu, na které chováme prasnice. Momentálně platná norma stanovuje minimální plochu o výměře 4,6 m2. My už máme kotce, které mají přes sedm metrů čtverečních.“ To se tedy prasata z Agrofertu mají…

Ale proč píšu o životních podmínkách čuníků v Agrofertu? Pro srovnání! Podle zákona o výkonu trestu a odnětí svobody se trest vykonává takovým způsobem, který respektuje důstojnost osobnosti odsouzeného a omezuje škodlivé účinky zbavení svobody (§ 2 zákona č. 169/1999 Sb.). Dále pak podle § 17, odst. 6 vyhlášky č. 345/1999 Sb., kterou se provádí řád výkonu trestu odnětí svobody, „…v ubytovacích místnostech určených pro ubytování více odsouzených musí na jednoho odsouzeného připadat plocha nejméně 4 metry čtvereční…“. Vzhledem k chronicky přeplněným věznicím v Česku pak předpis umožňuje plochu připadajícího na jednoho odsouzeného snížit až na 3 metry čtvereční. Pro bližší představu dodávám, že běžný vězeňský kavalec má plochu 2 m2 a skříňka na osobní věci zabírá plochu asi 0,3 m2. Osobně dva a půl roku „žiji“ v místnostech, kde na mě připadá cca 3,5 metru čtverečního. Shrnuto, podtrženo, sečteno – českým prasatům z Agrofertu se žije lépe než odsouzeným v českých věznicích.

Přemýšlím, co s tím. Mám se obrátit na ochránce práv, že jako odsouzený člověk jsem nucen žít na ploše menší, než předpisy stanovují pro prasata? Anebo se mám začít chovat jako svině a vyžadovat stejná práva na minimální výměru „obytné“ plochy, jakou mají prasata z Agrofertu? Nevím. Pro jistotu však začnu bojovat za zákaz porážek vepřů. Na rozdíl od nich českým vězňům už trest smrti nehrozí.

Vladimír.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

OSense O-Sense