Máme okolo 22 tisíc vězňů a ročně opouští věznice cca 13.000 osob, z toho 4.000 na podmínku. Uvádí se, že 30 % má chuť pracovat, myslím si že to je méně, reálně tak 15 %". Nějak takhle vidí situaci osob vracejících se z vězení na trh práce Dr. Jan Zikeš, vedoucí tajemník Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. Jak přiznává, nedostatek pracovních sil, zejména v manuálních profesích, nicméně zaměstnavatele vede ke značnému zájmu o vězně i lidi vracející se z vězení. Pro rodinyveznu.cz poskytl Jan Zikeš interview. 

293637 1

 

Za branou:Ještě takové 3, 4 roky nazpět byl člověk vracející se z vězení ten poslední, kdo dostal od firmy pracovní nabídku. Až se situace v ekonomice změní, nečeká odsouzené stejná perspektiva po propuštění? Dá se říci, že probíhá něco jako sblížení zaměstnavatelů a zaměstnanců s daným hendikepem?

 

Samozřejmě jak se mění situace v ekonomice (konjunktura, krize..), tak se mění i pracovní trh, tedy i zájem zaměstnavatelů o nové zaměstnance. Musíme také odhlédnout od místních a oborových podmínek. V Praze se bude zaměstnání vždy hledat snáze než v Horní Dolní a automechanika vezmou raději než třeba hráče na flétnu. Nicméně je pravdou, že se zaměstnavatelé naučili dávat práci i osobám s handicapem, jakýmkoliv. Osoby po VTOS (výkonu trestu odnětí svobody) zahrnuji do širší skupiny znevýhodněných osob. Máte pravdu, že pokud by došlo k razantnímu poklesu ekonomiky, tak tito lidé jsou ohroženi nejvíce, záleží na státu, zda najde včas mechanizmy, jak tento trend zmírnit.

Za branou:V jakých oborech mají v současnosti osoby vracející se z vězení největší naději na uplatnění? Jsou to ty obory, ve kterých se případně mohou odsouzení ve VTOS vzdělávat?

 

Nejdříve se musíme uvědomit jakou strukturu mají propuštění a kolik jich opravdu chce pracovat. Máme okolo 22 tisíc vězňů a ročně opouští věznice cca 13.000 osob, z toho 4.000 na podmínku. Uvádí se, že 30 % má chuť pracovat, myslím si že to je méně, reálně tak 15 %. Velmi záleží na důvodu trestu, kdy např. pachatelé násilných trestních činů mají výrazně menší šanci se zařadit do práce. A bohužel se rozmáhá, že jsou dnes propouštěni vězni, kteří nemají žádné pracovní návyky, protože nikdy nikde nepracovali. Určitě platí, že čím vyšší vzdělání, tím větší šance na získání práce, určitě je poptávka po technických oborech, dále řidiči apod.

Za branou:Vnímají zaměstnavatelé naši cílovou skupinu jako určitou příležitost? Probíhá například v některých firmách specifická příprava personalistů? Poradí si s uchazeči o práci s trestní minulostí sami?

Vzhledem k nedostatku pracovních sil sahají zaměstnavatelé i do této dříve opomíjené skupiny zaměstnanců. Nemyslím si, že kvůli zaměstnávání osob po VTOS by personalisté procházeli zvláštním školením, ale informace si shánějí, to ano. Na druhou stranu pracovní trh v ČR čítá cca 550.000 pracovníků, a my se bavíme o několika tisících ročně, byť je třeba bojovat o každého, a dát jim šanci.

A jak si vedou propuštění? No, jak kdo, na základě průběžných výsledků našeho projektu zaměřeného právě na hledání systémových překážek při zaměstnávání osob po VTOS je mj. problémem, že systém ve věznicích je tzv. obslužný, váš život řídí někdo jiný a najednou po několika letech se musíte naučit řídit svůj život sami zpět. Např. po práci co s volným časem? To si myslím, že je to nejhorší.

Za branou: Lze již hovořit o ucelenější zkušenosti s lidmi, kteří si práci našli po propuštění? Dostávají se k vám reflexe jednotlivých firem? O čem případně vypovídají?

Vzhledem ke struktuře KZPS ČR k nám nesměřuje hlavní proud zájemců, ale u některých, např. dopravních firem zkušenosti mají. Dále to je oblast stavebnictví, zemědělství a samozřejmě těžební průmysl.

Za branou: Na naši organizaci, pomáhající osobám po VTOS, se obrací zaměstnavatelé, ale přijde nám, že nejsou příliš invenční a spíše jen čekají, kdo k nim "přes nás" dorazí. Nebylo by dobré více dělat setkání s odsouzenými v konci trestu přímo ve věznicích? 

KZPS ČR se účastní jednání pracovních skupin ministerstva spravedlnosti, MPSV, Probační a mediační služby a zde jsme navrhli, aby zejména Úřady práce byly v tomto aktivnější, a tak jako cyklicky se naučily docházet k velkým zaměstnavatelům a predikovat potřebu pracovních sil, tak je nutno, aby navštěvovaly i věznice a věděli kolik vězňů a v jaké struktuře bude propouštěno.

Za branou: VSČR si vytyčila ambiciozní cíl takřka 100% zaměstnanosti odsouzených. Za poslední dobu se zaměstnanost odsouzených opravdu zvýšila. Stejná otázka: nezpůsobí výkyv ekonomiky stažení firem z vězeňských provozů? Nebo jste naopak svědky takové spokojenosti, že podobný scénář příliš pravděpodobný není? 

 

No ještě že to není 101%. Buďme realisté - 75% je tak reálné maximum, ale 100 % vypadá lépe. Všechno je to o ekonomice, pokud to pro firmy bude zajímavé, zůstanou ve věznicích i v případě krize. Další možností je podpora státu přes úřady práce pro tyto osoby, něco jako podpora pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Ale pozor. Zde musíme velmi zvažovat o jednotlivých podporách, OZP si svůj stav nezavinili a je společensky prospěšné je podporovat, kdežto osoby ve a po VTOS za svůj stav zodpovídají, ale je společensky výhodnější jim pomoci, než recidiva či nezaměstnanost. Již nyní dochází k obavám z konkurence mezi stejnými výrobky z věznic a z chráněných dílen. 

Za branou: Ideál: firma, zaměstnávající ve vězení, i po propuštění stejného odsouzeného. Chodí to tak už někde?

Určitě to možné je, ale nemám dost informací

Za branou: Zpátky na zem: "Právě jsem se vrátil z vězení po 5 letech za majetkovou trestnou činnost. Ve věznici jsem si udělal výuční list na číšníka a obráběče kovů, je mi 40, brával jsem drogy, celkem jsem pracoval v životě 8 let. Už dva měsíce mi ale všichni říkají, že pro mě místo není...Už nikdy nechci do vězení, mám děti, o které se chci zase starat. Pomůže mi někdo?"

 

Zkuste některou větší dopravní firmu – Arriva nebo IcomTransport.

 

0
0
0
s2smodern
powered by social2s

Komentáře  

#1 Jan Jan 2017-11-26 23:28
Ano, s napisem i obsahem článku plně souhlasím.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

OSense O-Sense