Knihovník Roman z Věznice Plzeň: „Vězni se často ptají po vzdělávací literatuře, ale té je málo“.
Být knihovníkem je v každé věznici pro odsouzené příjemná profese. Skýtá klid, příjemné prostředí a pro někoho i možnost četby. Je to i případ odsouzeného Romana, který se stará o knihovnu Věznice Plzeň. Ta je na svou knihovnu, kde vládne 100% pořádek a čistota, právem hrdá. Co vězni čtou? Jaké knihy je zajímají, jak knihovna funguje? Z Romanových odpovědí plyne, že ho práce baví a věří v její smysl.
Pravidla III. ročníku Literární soutěže Za branou
Oprávnění autoři: všechny osoby aktuálně pobývající ve VTOS a vazebně stíhané na území ČR.
Umělecká forma: Autor je oprávněn tvořit v libovolném uměleckém a literárním formátu, např. písňové texty, povídka, scénář apod.
Richard Skolek, spisovatel a lektor tvůrčího psaní: Korespondenční formu kurzu s vězni bych za nic neměnil
Literární soutěží vše nekončí. Naopak: spíše začíná. Právě to je případ 2 odsouzených mužů z Věznice Stráž pod Ralskem a 1 ženy z Věznice Opava, které po skončení soutěžního ročníku 2021 zaujala možnost stát se historicky prvními posluchači kurzu tvůrčího psaní v době výkonu trestu v naší zemi. Lektor se nehledal snadno. Nebylo to nezájmem lektorů, ale poměrně těžkými podmínkami pro konání kurzu, který se v běžných podmínkách koná živě nebo on-line. Největší kuráž měl mladý brněnský spisovatel a lektor Richard Skolek, který uplynulý čtvrt rok spolupráce s tvořivými vězni shrnul v rozhovoru.
(Ne)svobodní: Příběhy ze zapomnění
Máme radost z toho, že Literární soutěž "popostrčila" první odsouzené tvůrce k vlastním projektům, a zejména k tomu, že navazují spolupráci mezi sebou. Důkazem toho je první povídková knížka "Příběhy ze zapomnění" skupiny (Ne)svobodní, podíleli se na ní Martin, Ladislav a Lucie. Do vazby a tisku šla díky Věznici Oráčov. Případným zájemcům zašleme. Tvůrcům přejeme, aby jich přibývalo a aby jim to pěkně psalo. Děkujeme!
Strana 1 z 14